Діти, які відкривають акаунти в соціальних мережах у 10-12 років, показують гірші результати в навчанні порівняно з однолітками, які відкладають це до старшого віку. Науковці пов’язують це з постійним відволіканням на сповіщення.
Такі висновки зробило дослідження, опубліковане в журналі Nature Human Behaviour, пише джерело.
«Думаю, тепер ми знаємо, що проблема існує, й вона досить складна, адже пов’язана з побудовою цих платформ. Наше дослідження показує, що принаймні в ранньому підлітковому віці соціальні мережі створюють проблеми», – зазначив перший автор роботи доктор Марко Гуі з Університету Мілано-Бікокка в Італії.
Як проводили дослідження
Гуі та колеги проаналізували відповіді п’яти тисяч школярів про використання соцмереж. Дані зіставили з оцінками за стандартизовані тести з математики, італійської та англійської мов.
Учні, які створили перший акаунт у 11-12 років, у 13-14 років склали тести гірше, ніж ті, хто чекав щонайменше до 14 років. Навіть у 15-16 років ті, хто зайшов у соцмережі рано, не наздогнали однолітків. З італійської мови відставання залишалося стабільним. З математики розрив зростав. Різниця відповідала приблизно шести місяцям навчання.
На результати з англійської соцмережі не вплинули. Школярі вивчають її як іноземну, а значна частина контенту в мережі англомовна. Це дає додаткову мовну практику.
Головна причина – постійна перевірка телефону
Одним із найкращих показників, що пояснював різницю в успішності, стала частота, з якою діти брали телефон протягом дня і навіть уночі. Постійна перевірка соцмереж частково пояснює гірші результати.
«Ми припускаємо, що одним із механізмів є постійний стан настороженості. Дитина безперервно відчуває потребу перевіряти повідомлення, дивитися, чи не сталося чогось в онлайн-світі, навіть коли зайнята справами в реальному житті. Через це вона менше присутня в сімейному середовищі або вдома. З когнітивного погляду це також може означати меншу здатність зосереджуватися на тривалих завданнях, наприклад виконанні домашньої роботи», – пояснив Гуі.
Науковці наголошують: робота не доводить, що саме соціальні мережі є причиною. Вони врахували інші чинники – успішність до появи соцмереж, структуру сім’ї та рівень освіти батьків.
Раніше дослідники вивчали, як використання соцмереж може шкодити нейророзвитку дітей.